Tip: bezoek aan papiermolen en lettergieterij

Een tip van Print Pakt: op zaterdag 26 september 2026 vindt de jaarlijkse Zaanse Molendag plaats. Papiermolen De Schoolmeester doet mee, en ook de Stichting Lettergieten houdt een Open Dag. Een mooie gelegenheid voor een gecombineerd bezoek aan dit grafisch erfgoed.

Bezoekers zijn van harte welkom in de museumwerkplaats van Stichting Lettergieten in Westzaan. Daar zijn tijdens de Open Dag verschillende machines in werking zijn. “U krijgt een kijkje in het ambacht en kunt zien hoe loden letters op verschillende manieren worden gegoten en vervolgens worden gebruikt in traditionele druktechnieken.”

Museumwerkplaats van Stichting Lettergieten

Vast onderdeel van de Open Dag is de grafische boekenmarkt. “Inmiddels hebben we een nieuwe voorraad boeken, deels afkomstig uit de collectie van Alex Barbaix, voormalig werkplaatsbeheerder bij de Gerrit Rietveld Academie. Ook zijn er pakketjes letters en ornamenten te koop tegen aantrekkelijke prijzen.”

‘Het eerste industriegebied ter wereld’

Molens vormen een belangrijk deel van het Nederlandse erfgoed, vooral in de Zaanstreek, waar vanaf de zestiende eeuw meer dan duizend molens het eerste industriegebied ter wereld creƫerden. De Zaanse Molendag geeft bezoekers de unieke kans om terug te stappen in de tijd en de molens in volle glorie te ervaren.

Papiermolen De Schoolmeester

Bij gunstige windomstandigheden zullen de wieken van de molens sneller draaien en de houten constructies tot leven brengen. De ervaren molenaars zullen trots hun kennis delen en het ambachtelijke productieproces van dichtbij laten zien. Ook papiermolen De Schoolmeester is volledig in bedrijf, met kindvriendelijke activiteiten zoals het maken van blaasmolentjes en een doorlopende workshop boekbinden.

kopfoto: Zetsel van de Stichting Lettergieten voor de drukpers tijdens festival Kaeskoppenstad in Alkmaar (bron: Stichting Lettergieten)

Reageren is niet mogelijk.